Марковски: Президентът наруши Конституцията, като по същество призова за нови избори
„Скандал не е най-подходящата дума в този случай, защото тук става дума за политическа война и за много сериозни разминавания в разбирането на институцията президент и правителството. Нещата имат и много сложни политически последици. Когато има неразбория в политиката, това се отразява и на икономиката“. Това заяви пред „24 часа“ адвокат Марин Марковски.
Президентът свали доверието от правителството с аргумента, че не се справят с професионалните си задължения за упражняване на властта в полза на народа - няма вода, стандартът на живот е паднал, има затруднения във връзка с екологията.
„Съгласно Конституцията президентът има право на изявления. Няма пречка да критикува, защото е държавен глава. Но тази критика не може да бъде в разрез с конституционната норма, че президентът олицетворява единството на държавата. Това изявление на президента представлява политическа оценка и по същество е призив за нови избори. В този смисъл е противоконституционно“, предупреди Марковски.
Според юриста проблемът идва от дефиницията, че „президентът е призван да е обединител на нацията“.
„Може да е избран с гласовете на БСП и на други партии, но в момента, в който се заклева като президент, той няма конституционното и моралното право да прави политически изказвания, които по същество рушат единството на нацията. Колкото до позицията на Борисов - в случая тя е юридически много точна и с добри политически последици. Той обяви публично, че забранява на министрите да вземат отношение по изказването на президента Радев. Това е не само добър политически подход, за да няма напрежение, но има и опора в самата Конституция“, анализира Марковски.
Той призова да не се търси допълнителна драма.
„На практика, за да може да бъдат прекратени пълномощията на президента, това става само като се внесе в Конституционния съд (КС) обвинение. Разпоредбата на конституцията казва, че пълномощията на президента може да бъдат прекратени, когато има измяна и когато той нарушава Конституцията. Питането на главния прокурор Иван Гешев към КС : “какво се влага в съдържанието нарушаване на конституцията” ако има доказателства, че президентът е извършил престъпление. Но има и една втора рубрика - нарушаване на самата конституция. Да се внесе обвинение срещу президента в КС, е доста тежка процедура. Разумно е да бъде тежка. Обвинението се внася в Народното събрание от 1/4 от депутатите. Обаче 2/3 от тях трябва да гласуват това обвинение да се внесе в КС и той да прекрати пълномощията. Има доста бариери, докато се стигне до прекратяване на пълномощия. И едва ли на практика това може да се случи. Разбира се, в политиката е като в любовта - всичко може да се случи“, каза Марковски.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/markovski-prezidentat-narushi-konstitutsiyata-kato-po-sashtestvo-prizova-za-novi-izbori/
Коментари (2)
11.02.2020 15:33 / Отговор
11.02.2020 18:56 / Отговор
Добави коментар