Станишев: Ръководството на БСП успя да се скара с всички вляво и да се сприятели с всички вдясно
„Днес, когато се сбогуваме с английската кралица Елизабет II, светът е изправен пред много кризи, които вещаят голяма нестабилност. Тя беше символ на няколко много различни епохи – от Втората световна война, през демонтажа на британската империя, до Тачър и Блеър. Никой не знае какво предстои както за Великобритания, така и за Европа. Цялата реторика на защитниците на Брекзит се оказа фалшива. Днес Великобритания въобще не изглежда така, както тези гласове си представяха. Навлизаме в нов свят – една криза подхранва друга, което създава изключителни предизвикателства за икономиките, за социалните системи, и за хората.“ Това заяви президентът на ПЕС Сергей Станишев пред БНР.
Според него „ситуацията с енергийната криза е твърде сложна, защото Европа не може изцяло да компенсира доставките от Русия. Очевидно е че няма да как да се намерят достатъчно заместители и то в такива кратки срокове. Големият проблем не са количествата, а цената, която скочи почти до 3000 евро на куб. м. – петкратно увеличение. И въпросът е дали ще оцелеят нашите индустриални производства? Необходима е изключителна прозрачност и честност, а в България има и много спекулации – в кампанията всеки вини другия без да се търсят истински решения.“
Попитан за предложението на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен за таван от 180 евро на мегават час, Станишев заяви, че „трябва да се слушат експертите, защото всяко действие има съответни въздействия върху други сектори. Същото важи и за санкциите – моето разбиране е, че те трябва да вредят повече на този, на който се налагат, а не на този, който ги налага. Ясно е, че трябва да има много мощен социален пакет, който да защити хората, но той да бъде за най-нуждаещите се, защото видяхме, че досегашните социални мерки, на практика, бяха изядени от инфлацията. Трябва и мощен пакет за бизнеса. Не виждам друг начин за оцеляване. По отношение на инфлацията също – не е достатъчно само да се увеличават социалните плащания механично. Най-силната социална мярка си остава запазването на работеща икономика.“
Относно решението си да не се кандидатира за следващ мандат като президент на ПЕС, Станишев заяви, че „днес европейските социалисти са много по-влиятелни и авторитетни, отколкото през 2011 г., когато бях избран за първи път. Към момента имаме 7 министър-председатели, включително в държави като Германия и Испания, имаме 9 комисари, което значи, че без нас не може да се прави реална политика на европейско ниво.“
По думите му днес лявото политическо семейство е единно и в силна позиция, тъй като през годините е успявал да намери правилните баланси между 33 пълноправни партии-членки на ПЕС, както и останалите 24 партии със статут на асоциирани членове или наблюдатели. „Представителите на ПЕС в Европейската комисия към момента са 9, като за първи път от десетилетия лявото политическо семейство достига броя на комисарите от ЕНП. В последните години десницата загуби позиции в редица влиятелни държави в ЕС и най-вече в Западна Европа за сметка на социалистите. На запад от Любляна ЕНП нямат премиерски пост, а в Европейският съвет позициите са изравнени (ЕНП – 7 премиери, ПЕС – доскоро 7, а след изборите в Швеция – шестима).“
„Мотивите ми да не се кандидатирам са политически. Две са предпоставките да бъдеш успешен кандидат за лидер на ПЕС – личен авторитет и силна партия на европейско и национално ниво. За мое съжаление, тъй като аз представлявам БСП в ПЕС, в последните години ръководството тръгна в друга посока, сочейки Орбан като пример. Това се забелязва. Не е тайна и войната, която се водеше срещу мен. Много хора ме потърсиха от БСП и от ПЕС с предложения за номинация. Искам да им благодаря за подкрепата и доверието. Не съм търсил номинация от БСП, за съжаление, тя загуби европейска идентичност и доверие. За мен е важно левицата в България да има авторитет, да е силна, европейска, да печели избори, а не да бъде присъдружна партия. Това ще бъде моя лична кауза от тук нататък.“
На въпрос за бъдещите му политически планове в България, Станишев коментира, че за него сега е най-важно БСП да постигне добър резултат на предстоящите избори, въпреки че не предлага кой знае колко различни политики от предходните кампании.
„Колкото до състоянието на партията – този важен разговор ни предстои след вота. Ако левицата е силна има място за всеки. Постигнал съм почти всичко в политиката както в България, така и в Европа. Нямам самоцелни амбиции, но искам да видя истински сериозен разговор в БСП. И действия, които ще възстановят доверието в левицата. Големият тест пред партията ще е след изборите – дали сме способни да проведем такъв разговор. Защото напоследък все по-често чувам оценката, че ръководството на БСП успя да се скара с всички вляво и да се сприятели с всички вдясно.“
„В предизборната кампания много малко се говори по същинските въпроси, които вълнуват хората – зимата, икономиката, оцеляването. Не чувам от партиите и предложения за това как в този фундаментално променящ се свят България ще намери своето място. Всички партии говорят за себе си на себе си. А хората им отвръщат с отказ да гласуват – близо 60% не отиват до урните. Това е истинският проблем на политическата ни система. Най-слабият резултат на БСП по мое време беше 780 хиляди гласа, а миналата година победителят на изборите спечели 650 хиляди гласа. За каква легитимност можем да говорим?“, коментира Станишев в отговор на въпрос за предизборната кампания.
„Всички партии са се окопали и се замерят с взаимни нападки. Диалогът изглежда невъзможен, а трябва да има национални теми, по които управляващи и опозиция да постигат консенсус – Планът за възстановяване, енергийната сигурност, социалният модел. Не може всеки сам за себе си все едно не сме част от обща нация, от едно общество и все едно не споделяме една и съща съдба. Но не е и достатъчно да се търси комбинация от 3-4 партии, за да имат 130 депутати – така легитимност не се постига. Партиите да поемат отговорност вместо да чертаят непрекъснато червени линии. Много трудно ще се сформира правителство, а хората това очакват. Опасна и много рискова стратегия е да се отива на пети предсрочни избори. Хората са изморени и не се знае как ще завърши подобен експеримент. Друг възможен сценарий е при силен резултат на „Възраждане“, да се направи правителство в името на стабилността на държавата.“, заяви Станишев.
„Опасността за БСП е да изпадне между двата полюса – ГЕРБ и ПП. Трябва да бъдем социалната алтернатива на тези избори. Само така ще възстановим позициите и влиянието си. Вместо това ни се предлага същата перспектива и управленска комбинация с ПП и ДБ. А тя не е вдъхновяваща за избирателите на левицата, защото когато ПП се появиха бяха центристи, а после се оказаха най-русофобската формация в България.“
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/stanishev-rakovodstvoto-na-bsp-uspya-da-se-skara-s-vsichki-vlyavo-i-da-se-spriyateli-s-vsichki-vdyasno/