3. Франция отстрани Англия, продължава защитата на титлата

Франция отстрани Англия, продължава защитата на титлата

Франция отстрани Англия, продължава защитата на титлата - Tribune.bg

Хари Кейн пропусна дузпа при 1:2 в последния четвъртфинал на Мондиал 2022

Франция изхвърли Англия след успех с 2:1 на стадион „Ал Байт“ в Ал Хор и зае последното място на полуфиналите на Световното първенство в Катар. Орелиен Чуамени (17) и Оливие Жиру (78) класираха "петлите" напред срещу сензацията на турнира Мароко, който елиминира Португалия с 1:0 и хвърли поредната бомба на турнира. Капитанът Хари Кейн (54-дузпа) вкара гола за "трите лъва", но пропусна да реализира втора дузпа в 84-ата минута и провали водения от Гарет Саутгейт тим.

„Трите лъва“ се надяват след 56 години отново да върнат световната титла у дома, докато „петлите“ защитават своята титла от Мондиал 2018 в Русия. Победителят от сблъсъка ще срещне в спор за място на финала сензацията Мароко,.

Срещата започна равностойно с атаки и към двете врати, а в 11-ата минута след центриране на Усман Дембеле, Оливие Жиру стреля с глава и отправи първия точен удар, но вратарят Джордан Пикфорд хвана топката.

В 17-ата минута Мбапе разви добра атака през центъра и топката стигна до десния фланг, откъдето Гризман върна топката около дъгата за Орелиен Чуамени, който с премерен удар от далечна дистанция вкара за 0:1. Три минути след това съдията Уилтън Сампайо отсъди пряк свободен удар в полза на Англия за нарушение на Адриен Рабио, а Люк Шоу шутира директно и вратарят Юго Лорис спаси.

В 22-ата минута Лорис спаси и удар на навлезлия в наказателното поле Хари Кейн. Нападателят поиска дузпа три минути по-късно и след намесата на ВАР съдията остави играта да продължи, въпреки че на повторенията се видя нарушение извън наказателното поле. Натискът на англичаните продължи и в 29-ата минута Хари Кейн шутира от дистанция, а Юго Лорис успя да изби в с две ръце в корнер.

Шест минути преди почивката световните шампион разиграха заучено пряк свободен удар и се откри шанс за удар на Мбапе от 13-14 метра, но нападателят шутира високо над вратата.

Малко след почивката англичаните имаха страхотен шанс да изравнят, но Юго Лорис изби с върха на пръстите си мощен удар на Джуд Белингам. В 52-ата минута "трит лъва" получиха дузпа за нарушение на Чуамени срещу Сака, а две минути по-късно Хари Кейн се разписа от бялата точка за 1:1.

Французите веднага можеха да отвърнат, след като Адриен Рабио бе изведен сам срещу Джордан Пикфорд, който отрази удара на халфа. След час игра Букайо Сака проби през центъра и отправи слаб удар, който не затрудни Юго Лорис. В 70-ата минута след центриране в наказателното поле Хари Магуайър отправи удар с глава и топката леко облиза страничната греда. Седем минути по-късно Пикфорд спаси удар на Жиру, който секунди след това засече с глава центриране отляво и вкара за 1:2, извеждайки "петлите" отново напред в резултата.

В 81-ата минута Тео Ернандес избута в гръб Мейсън Маунт, без да има шанс да играе с топката. След кратка проверка с ВАР, съдията отсъди втора дузпа в полза на Англия. Капитанът на "трите лъва" Хари Кейн обаче този път се провали, шутирайки силно над вратата.

Англия – Франция 1:2
0:1 Чуамени 17
1:1 Кейн 53 дузпа
1:2 Жиру 77

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 3. Люк Шоу, 6. Хари Магуайър, 5. Джон Стоунс, 2. Кайл Уокър – 4. Деклан Райс, 8. Джордан Хендерсън, 22. Джуд Белингам – 17. Букайо Сака, 9. Хари Кейн (К), 20. Фил Фодън

Селекционер: Гарет Саутгейт

Франция: 1. Юго Лорис (К) – 22. Тео Ернандес, 18. Дайо Упамекано, 4. Рафаел Варан, 5. Жул Кунде – 8. Орелиен Чуамени, 14. Адриен Рабио – 10. Килиан Мбапе, 7. Антоан Гризман, 11. Усман Дембеле – 9. Оливие Жиру

Селекционер: Дидие Дешан

Съдия: Уилтън Сампайо (Бразилия)