Бум в раждането на близнаци в световен мащаб
Понастоящем Африка и Азия са континентите с най-много новородени близнаци - 80 на сто
В момента наблюдаваме пик в тенденцията за раждане на близнаци в световен мащаб, смятат изследователи, цитирани от Би Би Си.
Около 1,6 млн. близнаци се раждат всяка година, като едно дете на всеки 42 новородени има близнак.
На фона на по-късното раждане и медицински технологии като инвитро оплождане, нивата на раждания на близнаци са се увеличили с една трета от 1980 година насам.
Тази тенденция обаче може да се промени, тъй като фокусът се измества към едно бебе на бременност, което е по-малко рисковано. Близнаците имат повече усложнения при раждането, по-често се раждат недоносени и имат по-ниско тегло при раждане.
Според данните, публикувани в сп. „Human Reproduction“, пикът е бил достигнат заради все по-честото раждане на близнаци в цял свят за последните 30 години – увеличение от 32% в Азия до 71% в Северна Америка.
Изследователите са събрали информация за процента родени близнаци от 165 страни за периода 2010 до 2015 година и са ги сравнили с процентите за периода от 1980 до 1985 година.
Броят на родените близнаци на хиляда раждания сега е особено висок в Европа и Северна Америка - а в световен мащаб той е нарастнал от 9 на 1000 раждания на 12.
Любопитен факт е, че процентите на родени близнаци в Африка винаги са били високи и не са се променили много през последните 30 години, което може да се дължи на нарастването на населението.
Понастоящем Африка и Азия са континентите с най-много новородени близнаци - 80 на сто.
Проф. Кристиан Монден, автор на изследването от Оксфордския университет, казва, че има причина за това.
„Скалата на раждания на близнаци в Африка е толкова висока поради големия брой дизиготни (двуяйчни) близнаци - близнаци, родени от две отделни яйцеклетки, които се раждат там“, разкрива той.
„Това най-вероятно се дължи на генетични разлики между африканското население и другите популации“, посочва проф. Монден.
Големият процент на раждания на близнаци в Европа, Северна Америка и океанските страни се дължи основно и на нарастващото използване на асистираната репродукция от 70-те години на миналия век насам - например IVF, ICSI, изкуствено осеменяване и стимулация на яйчниците.
Всички тези техники увеличават вероятността от многоплодно раждане.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/bum-v-razhdaneto-na-bliznatsi-v-svetoven-mashtab/