Двама американци и британец получиха Нобелова награда за химия
Тазгодишните лауреати са „овладели мощта на еволюцията“
Двама американци и британец получиха Нобеловата награда за химия за тази година. Тримата учени се вдъхновяват от принципите на Дарвиновата еволюция, за да променят свойствата на протеините с терапевтични и индустриални цели. Наградени са 62-годишната американка Франсис Арнолд, 73-годишният ѝ сънародник Джордж Смит и 67-годишният британец Грегъри Уинтър.
"Нобеловите лауреати за химия 2018-та поеха контрола над еволюцията и я използваха за най-голяма облага на човечеството. Ензимите, получени чрез насочена еволюция се използват за производство на всичко - от биогорива до медикаменти", пише в изявлението на Кралската шведска академия на науките. Методите им сега са широко развивани, за да промотират по-зелена химическа индустрия, за произвеждане на нови материали и устойчиви биогорива, за борба с болести и спасяване на животи.
Арнолд, която работи в Калифорнийския технологичен институт (Калтек) е провела първата пряка еволюция на ензими (протеини, които служат като катализатор), които сега се използват за производството на биогорива и лекарства. Тя е и петата жена, която получава Нобела за химия от учредяването на наградата през 1901-а след Мария Кюри, Ирен Жолио-Кюри,Дороти Крауфут Ходжкин и Ада Йонат.
Смит е развил метод, който позволява бактериофаги (вируси, които заразяват и унищожават бактерии) да бъдат използвани за развитието на нови протеини.
Сър Грегъри Уинтър е използвал същия подход, за да създава нови лекарства, сред които антитела, които могат да неутрализират токсини, да се борят с автоимунни заболявания и да лекуват рак с метастази.
Революцията, която предизвика насочената еволюция, е в началото си. По различни начини, тя носи и ще носи най-големи облаги за човечеството, пише на сайта на Нобеловите награди.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/dvama_amerikanci_i_britanec_poluchiha_nobelova_nagrada_za_himiq/
Коментари (0)
Добави коментар