Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Гняв и разочарование от ЕС в Скопие и Тирана

Свят

Гняв и разочарование от ЕС в Скопие и Тирана

Гняв и разочарование от ЕС в Скопие и Тирана - Tribune.bg

ЕС рискува да разруши доверието в себе си и да дестабилизира Балканите, предупредиха днес висши служители, след като шепа държави, водени от френския президент Еманюел Макрон, отново блокираха преговорите за членство със Северна Македония и Албания.

Имаше широко разочарование, особено сред източноевропейските страни, желаещи да разширят блока, при неуспеха на 28-те лидери да се споразумеят за започване на официални преговори за присъединяване със Скопие и Тирана.

Лидерите зациклиха след около седем часа разгорещен дебат по време на срещата на върха в Брюксел, като Франция остана сама в отхвърлянето на Северна Македония, но към нея се присъединиха Дания и Холандия в отказа за Албания.

Йоханес Хан, еврокомисарят, който ръководи усилията за принуждаване на двете страни да се реформират в съответствие с нормите на ЕС, заяви, че лидерите са „увредили доверието в блока" не само в Западните Балкани, но и извън тях".

"Това е повод за изключително разочарование", туитва той. "Отказът от признаване на доказан напредък ще има отрицателни последици, между които риск от дестабилизация на Западните Балкани, с пълно въздействие върху ЕС."

Северномакедонският външен министър Никола Димитров призова ЕС да бъде ясен относно истинските си намерения.

"Ако вече няма консенсус относно европейското бъдеще на Западните Балкани... гражданите заслужават да знаят", туитва той.

Многократни отлагания

Зациклянето на срещата на върха дойде дни след като министрите от ЕС изпаднаха в подобна безизходица при преговорите в Люксембург - след две по-ранни отлагания от страна на страните от ЕС на вземането на решение.

Освен Франция, всички останали държави от ЕС приемат, че Северна Македония е постигнала достатъчно напредък в реформите - включително промяна на името си „Македония“, за да умиротвори Гърция - за да започне преговорите.

Но Албания има по-малка подкрепа, като Холандия и Дания се присъединиха към Франция и изразиха сериозни резерви относно усилията ѝ срещу корупцията и организираната престъпност.

Австрийският канцлер Бригите Бирлайн заяви, че провалът на срещата заслужава "изключително осъждане".

"Говорих с двамата премиери, за да изразя голямото си разочарование и те също са изключително разочаровани", каза тя пред журналисти в Брюксел. "Това не е добър знак за солидарността на ЕС или за стабилността на региона."

Европейската комисия заяви, че и двете страни са направили достатъчно, за да започнат поне преговори, но сега Макрон казва, че това не трябва да се случва, докато целият процес на присъединяване не бъде реформиран, като твърди, че той не работи правилно. Но дипломатите подозират, че французите играят твърдо по вътрешнополитически причини, свързани с имиграцията, и съществува недоволство, че Макрон изглежда се опитва да измести целите.

"Тези страни заслужават евроинтеграция. Те изпълняват критериите. Инерцията е правилна", каза дипломатически източник. „Не е честно да се променят правилата на играта по средата ѝ.“

Друг твърди, че "няма логика в това. Това е неадекватно – просто извинение."

След по-ранния провал в Люксембург друг дипломат обвини Франция, че "повтаря отново и отново същите глупави аргументи", предупреждавайки Париж да поеме "отговорност за последствията от това".

Политиците в Северна Македония и Албания предупредиха, че търпението на хората им към ЕС не е неограничено и многократните отхвърляния рискуват да насърчат националистическите и проруски сили.

Деймън Уейк, „Франс прес“

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети