Започва разследване за импийчмънт на Доналд Тръмп
Демократите искат отстраняването на президента заради натиск над Украйна
Демократите стартираха разследване за импийчмънт на президента Доналд Тръмп. Това съобщи председателят на Конгреса на САЩ и член на Демократическата партия Нанси Пелоси. Тя посочи, че американският държавен глава е нарушил клетвата си и по този начин е нарушил Конституцията. „Той трябва да понесе отговорност“, заяви Пелоси.
До това се стигна, след като служител на разузнаването подаде сигнал за няколко телефонни разговори между Тръмп и украинския му колега Владимир Зеленски. Посочва се, че американският президент е оказал натиск върху новоизбрания президент на Украйна да започне разследване за корупция срещу сина на Джо Байдън.
Именно Байдън се смята за основен конкурент на Тръмп на изборите през 2020 година. Според твърденията Тръмп не е отпуснал военна помощ на Украйна.
Самият Тръмп призна, че е обсъждал Джо Байдън със Зеленски, но твърди, че не му е оказвал никакъв натиск. Потвърди и че е забавил изплащането на военната помощ, но защото е искал да окаже натиск не върху Украйна, а върху ЕС. Тръмп твърди, че Блокът трябва да увеличи своя принос.
След стартиране на процедурата за импийчмънт, американският президент отговори в типично негов стил. В няколко туита, с обвинения към демократите, че вместо да се занимават с политика, го нападат. Нападали го точно когато се среща със световни лидери на Общото събрание на ООН в Ню Йорк. И определи импийчмънта като „лов на вещици“.
Какво следва?
Процедурата по импийчмънт e дълъг процес. Първо започва разследване в Конгреса. Следва гласуване в Камарата на представителите. Ако 51% гласуват положително, се преминава към решение на Сената. За да стане факт импийчмънтът, трябва 2/3 от сенаторите да го подкрепят. BBC посочва, че именно републиканците имат мнозинство в Сената и е малко вероятно да гласуват импийчмънт на собствения си президент.
Предполага се, че служителят от разузнаването дал сигнала за разговорите между Тръмп и Зеленски ще свидетелства пред Конгреса. Белият дом вече обяви, че ще представи разписка на разговорите.
Досега в историята на САЩ реално процедура за импийчмънт е имало срещу двама президенти - Андрю Джонсън през 1868 г. и Бил Клинтън през 1998 г. и при двамата не се стига до отстраняване от длъжност. Ричард Никсън пък подава оставка като президент през 1974 г., преди процедурата по импийчмънт да завърши.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/zapochva-razsledvane-za-impiychmant-na-donald-tramp/
Коментари (0)
Добави коментар