Без успех – Дянков, Прокопиев и Трайков опитаха обвинят МС за продажбата на ЕРП-тата
Бившият земеделски министър Мирослав Найденов: Нямам спомен правителството да е взимало решение по въпроса
Защитата на обвиняемите Симеон Дянков, Иво Прокопиев и Трайчо Трайков се опита днес в спецсъда да представи решение на Министерски съвет (МС) от 1 април 2010 г. относно Антикризисната програма на правителството като решение на кабинета за продажба на миноритарните 33% дялове на държавата в трите ЕРП-та. По този начин адвокатите на подсъдимите искаха да прехвърлят решението за приватизация на остатъчните дялове в трите енергодружества на колективния орган на управление – правителството.
„Така наречените антикризисни мерки са над 60, но разбира се там се говори по принцип, че би следвало и трябва да се прави определена приватизация. Но става въпрос за приватизация на активи на държавата, които не се стопанисват добре. Тези мерки са приети анблок и нямат нищо общо като конкретика с днешното дело. И ако целта е била да се прехвърли отговорността на МС, няма такова колективно решение“, заяви бившият земеделски министър Мирослав Найденов.
В хода на изслушването му се изясни, че представеното решение на МС от 1 април 2010 г. не е Постановление на МС и няма същата стойност като нормативен акт. Найденов поясни на съда, че решението за приватизацията на остатъчните дялове от ЕРП-тата се взима от техния принципал – икономическият министър Трайчо Трайков към онзи момент.
Бившият земеделски министър посочи още, че предложението за продажбата на 33% държавни дялове в ЕРП-тата, заедно с процедурата и механизмите, по които това да се извърши, са разисквани за първи път с бизнеса и синдикатите на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) през март 2010 г., председателстван от вицепремиера Симеон Дянков.
Като председател на работодателската организация КРИБ Иво Прокопиев пък внася точката за разглеждане без да е предоставил предварително писмено становище за това.
„Определено имаше коментари, че няма писмено становище по тази точка, каквато е практиката на НСТС. Въпросът бе повдигнат от тогавашния председател на БСК Божидар Данев, който спори с Прокопиев относно използването на посредници при сделката“, си спомни още Мирослав Найденов.
По думите му мотивите, с които Прокопиев е обосновал предложението си, са били, че държавата не е добър стопанин и че по този начин ще влязат приходи в бюджета. Спорният момент за Найденов е бил защо парите от продажбата на ЕРП-тата не са отишли в Сребърния фонд, който да гарантира пенсионната система в държавата.
За Найденов остават открити въпросите за постигнатите крайни цели на раздържавяването в този случай, дали се управляват по-добре ЕРП-тата в момента и дали е постигната максималната цена при приватизацията.
И друг свидетел по делото Кремена Стоянова, бивш изпълнителен директор на „ЧЕЗ Разпределение“ потвърди пред съда, че на среща в Министерството на финансите през април 2010 г., проведена по инициатива на вицепремиера към онзи момент Симеон Дянков, представителите на трите ЕРП-та са били запознати с „решението на правителството“ да приватизира държавните дялове от 33% в ЕРП-тата като с „ултимативен тон им е било заявено да оказват съдействие“.
От призованите осем свидетели по делото срещу Иво Прокопиев, Симеон Дянков и Трайчо Трайков днес в съда се явиха само шестима.
Моника Гаджанова
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/bez-uspeh--dyankov-prokopiev-i-traykov-opitaha-obvinyat-ms-za-prodazhbata-na-erp-tata/
Коментари (2)
21.05.2019 21:35 / Отговор
22.05.2019 12:50 / Отговор
Добави коментар