Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Като в Царска България – учебниците по история да се пишат от учителите

Общество

Като в Царска България – учебниците по история да се пишат от учителите

Като в Царска България – учебниците по история да се пишат от учителите - Tribune.bg
Снимка:

Николай Поппетров, автор: Хайде да се опитаме да напишем учебници без хонорар!

Историци от БАН препоръчаха, както в Царска България, учебниците у нас да се пишат от учители, а не от университетски преподаватели, защото доцентите и професорите винаги пишат сложно, за да докажат, че знаят много. Учените настояват да не се оказва натиск върху тези, които пишат учебниците. Те очакват политическо решение от страна на просветния министър за учебниците по история за 10-ти клас.  

„Досега липсваше диалог в колегията и между колегията и медиите. Министерството на образованието и науката (МОН) да престане постфактум да открива някакви неща, независимо дали са фактологически или като матурите по математика, или защото някой отвън им казал. Достатъчно чиновници има там, които би трябвало да си гледат работата“, подчерта Николай Поппетров - историк и автор в учебника по история на "Булвест 2000" за 10 клас. Според него болката на България е чиновническото високомерие. „Ти получаваш един пост, барикадираш се на едно бюро с един телефон и над теб е министърът, и се мислиш за независим и непоклатим“, напомни Поппетров.

Историкът изрази изненадата си от твърдението, че комисията за оценка на учебниците е некомпетентна, тъй като тя е била избрана именно от МОН.

В отговор на това Поппетров предложи учебниците да се пишат без хонорар, прогнозирайки, че вероятно мнението му ще бъде квалифицирано като "драматично". Според него обаче вариант е това да се вписва в научната атестация, а не да се получават средства в замяна.

Поппетров смята, че проблемът за подбора и интерпретирането на историческите факти е морален, но липсва система за морални санкции. Той посочи, че не възприема "анти" позициите, тъй като от тях не излиза нищо креативно - включително от "антикомунизма".

В негова подкрепа изкуствоведът д-р Благовеста Иванова попита риторично дали не е рано такива малки деца да разглеждат темата за комунистическия режим в учебниците по история за 10-ти клас. Тя напомни, че опитът на Царска България показва, че е по-добре учителите да пишат учебниците, защото издателството на министерство на народното просвещение издава учебниците и си носи отговорността. Учебниците не са академичен монопол, категорични са историците от БАН! Те са категорични, че всички спорни учебници по история за 10-ти клас имат нужда от преработка. Въпреки че не са съвършени, те не оневинят комунистическия режим.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети