Кандидат-премиерът – от Хасково до Харвард, без значение „кой е отпред и кой е отзад“
Близкият съратник на Кирил Петков имаше вид на лидера в дуото, но отстъпи на приятеля си премиерския пост. Негови бизнес партньори твърдят, че е измамник
44-годишен хасковлия е новият кандидат-премиер Асен Василев. Икономист, харвардски възпитаник, ерген – поне официално, без жена в живота си, той ще трябва да опита да набере мнозинство в парламента и да поеме по утъпканата пътека на Кирил Петков, който се оказа нежелан в собствената си коалиция.
Именно Василев е човекът, който проправи пътя на ПП и Кирил Петков в голямата политика – не без активната помощ на президента Румен Радев, с когото в момента се гледат „на кръв“.
През 2013 г. е министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебното правителство на Марин Райков, назначено от Росен Плевнелиев. От 12 май до 16 септември 2021 г. е министър на финансите в служебното правителство на Стефан Янев, назначено от Румен Радев. Петков и Василев минават за отличниците в него и любимци на президента. Напускат го обаче дружно след това, за да създават своя партия, каквато не е регистрирана и до днес.
„Няма значение кой е отпред и кой е отзад“
Още преди седмици се появиха първи намеци, че е възможно Кирил Петков и Асен Василев да решат да си „менкат“ поста на министър-председателя.
„Ако паднем, ще седнем пак с БСП и ДБ да говорим. Не съм развял бялото знаме за премиерския пост, но моята роля е свързана с цялостната промяна, а не с позиция. Но последното нещо, което бих направил е да дам този пост на някого от задкулисието. Бих подкрепил Асен Василев да е премиер. Двамата решаваме заедно и няма значение кой е отпред и кой е отзад“, успокои още тогава Кирил Петков, че варианти има, даже и вотът на недоверие да е успешен.
Умен, но… измамник
Най-голяма сянка върху „безупречната“ (по думи на Петков) личност на Асен Василев хвърлят негови бивши бизнес-партньори, с които се съди за милиони с години. Тяхната версия е, че той ги е ограбил, присвоявайки си интелектуална собственост под формата на софтуер.
„Той е измамник, но е много, много умен. Изключително умен. Инвестирахме 15-20 милиона евро, за да разработим софтуера, имахме между 30 и 50 програмисти в България. Не измами само мен, а и свои приятели. Аз бях глупав и наивен, и му повярвах. Той заедно с няколко програмисти взеха кода и заминаха за Китай като го продаде на китайското правителство, след като аз намерих тези клиенти. Софтуерът беше собственост на компанията, а той просто го взе и го продаде сам“, заяви Мортен Лунд пред bTV, когато Василев стана служебен министър-миналата година.
Василев отрича обвиненията и твърди, че партньорите му са знаели, че ще продаде кода.
След като се водят дела за милиони паундове, всичко приключва с извънсъдебни споразумения.
Синдиците от Великобритания Робин Дейвис и Джон Дикинсън откриват, че фирмата има задължения към 54 кредитори. Само 14 обаче са заявили претенции за 8,7 млн. паунда, а активите в банкови сметки на Острова и в София са символични.
Офшорка на Британските вирджински острови
Символични като за предприемач от такъв ранг, през когото са минали милиони, се оказаха и активите в имотната декларация на Асен Василев при влизането му в политиката. През 2021 той е декларирал апартамент в София, с площ 54 кв. м. придобит през 2016 г., на стойност 58 572 лв. Освен това има 72 000 лв. налични средства.
Това обаче не са всички негови активи, тъй като е имал и офшорна фирма на Британските вирджински острови, от които излязъл, за да стане политик.
„В данъчната му декларация, фигурираща в сайта на КПКОНПИ, е вписано, че 12 месеца преди встъпването си в длъжност като служебен министър на финансите Асен Василев е излязъл от собствеността и управлението на цитираната от в. „Труд“ фирма „Акселберт Лимитид“, както и от всички останали дружества, в които е имал участие“, уточниха от партията.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/kandidat-premierat--ot-haskovo-do-harvard-bez-znachenie-koy-e-otpred-i-koy-e-otzad/