НФСБ ще иска КПКОНПИ да провери членовете на Комисията по хазарта
Внушенията, че има организирана съгласуваност в действията на НФСБ, на Валери Симеонов, на финансовия министър и на изпълнителната власт, са безпочвени. Това заяви Борис Ячев, председател на комисията „Борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика“ пред БНТ. Той съобщи и че НФСБ ще поиска КПКОНПИ да провери членовета на Комисията по хазарта.
„Още тази седмица народните представители от НФСБ ще внесем сигнал до Комисията за противодействие на корупцията - КПКОНПИ, с което ще искаме да бъде проверено имущественото състояние на членовете на Комисията по хазарта - за тази и на предишните три. Съгласно чл. 6 от Закона за противодействие на корупцията ръководството и членовете на Комисията по хазарта са задължени да подават декларации за имущество и за конфликт на интереси“, посочи Ячев.
Проверката на КПКОНПИ ще покаже дали има разминаване между декларираното и действителното имотно състояние, както и дали са налице корупционни или други практики. Специализираната прокуратура и органите по финансов контрол също правят проверка, за да установят има ли злоупотреби от страна на членовете на Комисията по хазарта или не, посочи той.
Идеите за промените в Закона за хазарта са от 2018 г. Още тогава е обмислян начинът за по-сериозна регулация на част от хазартния бизнес, заяви Ячев.
В последните няколко месеца се появи информация, че има проблеми в управлението на Държавната комисия по хазарта, финансовият министър също сподели за тези проблеми, и както се казва, сега му дойде времето на този закон“, коментира той.
Относно различното облагане на Българския спортен тотализатор и на частния бизнес, Ячев се съгласи, че не е нормално да съществува такова разминаване, но то е предвидено в закона.
„Държавната комисия по хазарта обаче е трябвало да регулира и уеднакви тази ставка“, посочи той и допълни, че предстои разследване от Специализираната прокуратура защо не е последвало подобно действие.
Ячев потвърди, че трябва да бъде въведена регулация и да бъде преразгледано местоположението на казината, особено на тези, намиращи се в близост до училищата.
„Ако се въведе държавна регулация на една част от хазартния бизнес - говорим само за лотарийните игри, и тя стане държавен приоритет, и се осъществява през държавното предприятие Български спортен тотализатор, тогава на БСТ ще се даде възможност да се развива в по-голям мащаб и приходите на Тотото ще бъдат много повече от 50 млн. лв.“, посочи той.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/nfsb-shte-iska-kpkonpi-da-proveri-chlenovete-na-komisiyata-po-hazarta/
Коментари (0)
Добави коментар