Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. „Съзерцание и диалог“ – 13 художници от Китай и България

Общество

„Съзерцание и диалог“ – 13 художници от Китай и България

Съзерцание и диалог – 13 художници от Китай и България - Tribune.bg

Изложба, посветена на 70 годишнината от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай

Китайският културен център в София и Националната художествена академия представят изложбата „Съзерцание и диалог“ по случай 7-ия юбилей от китайско-българските дипломатически отношения. Откриването ще се състои днес, на 5 ноември от 18:00 часа, в пространството на Китайския културен център в София на ул. Г. С. Раковски 77.

Експозицията представя работи на 13 художници - шест китайски и седем български: преподаватели от Националната художествена академия, София и техни колеги от град Нинбо, Китай.

От Национална художествена академия – проф. Любомир Каралеев (ръководител на катедра Рисуване), доц. Николай Алексиев (катедра Книга, илюстрация, печатна графика), ас. д-р Стоян Дечев (катедра Плакат и визуална комуникация), ас. Любомил Драганов и ас. Радостин Седевчев (катедра Стенопис); ас. Константин Костов (катедра Живопис) и ас. Атанас Атанасов (катедра Рисуване).

От гр. Нинбо, Китай вземат участие: Сю Джоноу (художник – съвременна китайска живопис, директор на Академията за изкуства и дизайн „Пан Тиеншоу“ към Университета в Нинбо), Джоу Джъю (график, бивш преподавател в Централната академия за изящни изкуства, понастоящем професор в Университета в Нинбо), Луо Дзиендзюн (художник – маслена живопис), Сун Нин (художник – акварел), Дзин Хуасян (художник – маслена живопис) и Уан Лихуа (художник).

Целта е да се постигне едно своеобразно творческо пътешествие за откриване, опознаване и отразяване на естеството на културите на двете страни. „В това пътешествие от земите на тракийската цивилизация до земите, обитавани от представители на културата Хъмуду, от крепостта Царевец до Лунното езеро, от Рилския манастир до храма Тиентун ...  благодарение на историческите разкази отговорите постепенно се разкриха пред тях. В хода на своето формиране всяка една култура заимства елементи от други цивилизации, като културният обмен и заимстването несъмнено допринасят изключително за нейното развитие.“, споделят организаторите на изложбата.

Именно съзерцанието е онова, което единствено ни помага да стигнем до и да вникнем в същността на нещата. То е фокус, уединение, насоченост както към миналото, така и към настоящето и бъдещето. „Чрез съзерцание художниците, опознавайки традициите, намират съвременен подход, чрез който да отразят историческото наследство на едно място, като въплъщават своите познания и виждания за света и отделните култури в творбите си.“, поясняват организаторите.

„Диалогът стои в основата на установяването на взаимни контакти и обмен. Творците се събраха заедно и рамо до рамо проучваха хода на историята, наблюдаваха се един друг и преоткриваха себе си. Със своя лиричен подход те преобърнаха хода на времето и визуализираха силата на отделните цивилизации, като по време на транскултурния обмен на идеи насърчиха задълбочаването на взаимното разбирателство.

Можете да разгледате изложбата до 22 ноември в Китайския културен център на ул. Г. С. Раковски 77.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети изложба

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети