Петков с уникални разговори на пазара: За съжаление, знам...
Кирил Петков продължи обиколките си днес. След като мина да похвали МВР и Бойко Рашков, премина през студентите от Американския колеж в Благоевград, видя се там с 10-ина симпатизанти, продължи на пазара. От видеа, качени в социалната мрежа, стават ясни и разговорите, които премиерът е провел със зеленчукопроизводители, които помолиха за адекватни помощи за непосилните сметки за ток.
Ето и диалозите на Кирил Петков без редакторска намеса:
– Вместо помощ, получаваш санкции.
Петков: Ами добре, това е човека, на който ще предадете своя контакт и каквото напишете това ще предам.
На следващата сергия:
Петков: От тук самите вериги купуват или не?
- Имат подставени лица, нямат бази.
Петков: Много е свежа идеята за бази. Еми ще я обсъдим тази идея, земеделието е трудна работа...
- Така е, не получаваме помощ, за една година за декар 800 лева...
Петков: И това са нищо пари.
- Проблемите са много, торове от Турция не можем да внасяме, където са много по-евтини, забранено ни е. Но турска стока можем да внасяме...
Петков: Инспекцията сигурно на границата?!
- Не, не е инспекцията, реално те си третират стоката с тези материали, които са забранени в България.
Петков; – То тогава като ги инспектираме на границата трябва да си покаже, че са третирани с тези материали. Аз смятам утре да отида на българо-турската граница и точно това исках да видя какво се случва. Те сигурно не са разрешени от ЕС. Или те трябва да работят с препарати, които са разрешени или ние трябва да ги спираме на границата, не може и двете.
- И в двата случая се тровим, но в единия регламентирано, а в другия не.
- Хората в Гърция си работят и си внасят стоката и нямат проблем. Те имат работещ модел и ние можем да взаимстваме.
Петков: – Ето тук виждам хора от „Продължаваме промяната“ и според мен направете директна връзка.
Следваща сергия:
- Писахме до вас и до министъра на земеделието във връзка с проблемите в сектора. Повишените цени на газа и всички енергоносители и войната в Украйна ще рефлектира върху нас сигурно след месец-два. Правихме няколко срещи с Министерство на земеделието. Предоговорихме парите, които ще се дават на малките оранжерии.
Петков: - А то трябваше да отиде само за газта, точно това си говорихме...
- Умоляваме ви да разработите нова схема, която да помогне на неотопляемите оранжерии.
Петков: - Какъв процент ви е разходът за газ?
- То е относително, защото всичко се отразява и ви молим в най-кратки срокове да ни приемете, защото до месец и половина се опасяваме, че поради други фактори няма да можем да си реализираме продукцията.
Петков: - Утре ще отида на границата с Турция на инспекция, защото имам чувството, че вкарваме плодове, които не са сигурни...
Следваща сергия:
Петков: - Намалим ли ДДС за храните веднага ще кажат, че искат и за книгите, за лекарствата и отваряме една възможност, която в момента при тези кризи не можем да си позволим.
- Ама реално погледнато в другите страни го правят и ДДС на храната е много по-малко.
Петков: - Така е, но от друга страна ние сме единствената държава, която даде 3% от бюджета си за подпомагане. Ние само преразпределяме, не ги създаваме парите.
- Едни от най-големите проблеми за нас е ДДС върху храната и занижените субсидии. Колкото взимат в Гърция, в Полша, да взимаме и ние толкова.
Петков: – Видяхте обаче и гърците до къде стигнаха с тяхната политика, там не искаме да отиваме...
- Имате ли отговор как така на битовия електромер цената е една, а на този на бизнеса е друга.
Петков: – За съжаление, знам.
- Това не е ли подигравка, не трябва ли за бизнеса да е по-ниска?
Петков: - Обаче имаме толкова много пенсионери на ръба на бедността, представете си да им вдигнем цената на тока, какво правим с тях?!
- Аз не казвам, че трябва да се вдигне цената на пенсионерите, а да се намали на бизнеса.
Петков: - Похарчили сме само за месец април над 700 милиона за помощи за тока за бизнеса...
- Ама това е понеже евтиния ток на АЕЦ се изнася, а ние плащаме скъпия ток на американските централи, мислите че хората не знаят ли?!
Петков: – Задачата е по-сложна от това. Сега в момента АЕЦ-а ще влезе в битовите, да свалим цената, а другите вкарваме при бизнеса. Няма друга страна в ЕС да е похарчила толкова за бизнеса. Аз затова отивах в Брюксел да говоря и за общото преговаряне на газа, защото цената на газа и тока са свързани.
- Ако не се продаваше евтиния ток на АЕЦ и бяхме прокарали Южен поток през България нямаше да имаме проблеми.
Петков: – Последните 100 дни, което се радвам е, че получаваме Плана за възстановяване и развитие, но не си затваряме централите. Това беше чисто наша победа. Това беше условието, голяма част от централите да се затворят, това беше в плана. Значи ние сме от 100 дни в тая цялата работа, опитваме се, другото което е, едно е да се преговаря с „Газпром“ сам. Отива България и казва каква цена ще ни дадете, друго е като се отиде сега да се ходи с цяла Европа.
- Вярвате ли, че това е възможно? Аз не го вярвам.
Петков: – Възможно е, защото се случва навсякъде в Европа. Испанския премиер вика „Аз съм имам същия проблем. Цените на тока и газа са, бизнеса ще ми протестира всеки ден“. Германците, които имаха по-ниски цени на газа, оказа се, че примерно техните газохранилища са купени от „Газпром“ и те септември са ги свалили на 4% и те нямат газ. Всички се усетиха, че ако играем всеки сам за себе си...
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/petkov-s-unikalni-razgovori-na-pazara-vmesto-pomosht-poluchavame-sanktsii-toy-eto-tova-e-chovekat-dayte-si-kontakta-i-shte-predam/