Защо Стамболийски избира първият учебен ден да е на 15 септември?
Едно решение от далечната 1921 г.
В различните страни в Европа и по света децата тръгват на училище по различно време на годината. Причините за това са разнообразни. Значение имат календарната и фискалната година, реколтата, а много често и климатичните особености в дадена страна.
По традиция първият учебен ден в България е 15-и септември. За първолаците това е дългоочаквана и вълнуваща дата. Това е нов етап, ново начало в живота на всяко дете. Неслучайно 15 септември е знаменателна дата в нашата история. Защо обаче именно тя е избрана за начало на учебната година у нас? Обяснението е съвсем простичко и разумно.
До 1921 г. учениците са се връщали в класните стаи на 1 септември. През 1919 г. на власт у нас идва Александър Стамболийски заедно с партията му “Български земеделски народен съюз”. Тя е създадена като професионална организация на селяните у нас и очаквано съобразява политиката си с тяхното ежедневие и нужди.
Именно заради това през 1921 г. Стамболийски взима и решение за промяна на първия учебен ден и го измества с две седмици. Причината е да може децата да помагат в прибирането на реколтата. Оттогава до ден днешен това се запазва като традиция в България.
През 2011 година, когато министър на образованието е Сергей Игнатов, отново изплува идеята учениците да тръгват на училище от 1 септември, но по ред причини това не се случи.
Любопитен факт е, че 1 септември е начало на учебната година в много страни около България. В началото на септември първият звънец бие за учениците в Чехия, Русия и повечето от останалите бивши съветски републики. В Гърция първият учебен ден е в средата на август.
В други страни обаче няма точно определена дата, а училищата сами решават. Така е във Франция, Германия и Великобритания.
В Канада на първия понеделник от септември се празнува Ден на труда, а на следващия децата тръгват на училище.
В САЩ също нямат точна дата. Властите във всеки щат избират първия учебен ден, като това може да е всеки ден от август до септември.
В Аржентина децата прекрачват прага на училище също през есента. Да не забравяме обаче, че страната се намира в Южното полукълбо, а там есента започва през февруари-март.
Децата в Дания са най-необлагодетелствани. Те тръгват на училище в началото на август.
В Япония традицията е съвсем различна, така както различна е философията за живот на японците. Първият учебен ден е в началото на април, когато цъфтят японските вишни - сакура. В Страната на изгряващото слънце е прието, че пролетта символизира началото на нов живот. Ето защо няма по-подходящо време за започване на училищни занятия. Въпреки това, японските ученици имат ваканция през лятото.
В Австралия пък първият учебен ден е през февруари.
Най-малко си почиват китайските деца. Тяхната учебна година продължава цели 260 дни. На второ място в това отношение е Япония. Учениците там имат учебни занятия 243 дни от годината. На трето място са корейските училища, в които децата учат 220 дни.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/prez-1921-g-stamboliyski-vzima-reshenie-za-promyana-na-parviya-ucheben-den-ot-1-na-15-septemvri/
Коментари (0)
Добави коментар