Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Русия изгаря ежедневно газ на стойност 10 млн. долара, предназначен за Европа

Свят

Русия изгаря ежедневно газ на стойност 10 млн. долара, предназначен за Европа

Русия изгаря ежедневно газ на стойност 10 млн. долара, предназначен за Европа - Tribune.bg
Снимка:

Мащабното горене на синьото гориво може да повлияе на топенето на арктическия лед

Докато разходите за енергия в Европа растат, Русия изгаря големи количества природен газ, сочи анализ, цитиран от BBC News. Експертите твърдят, че преди това газът е бил изнасян за Германия.

Според тях заводът, който се намира в близост до границата с Финландия, всеки ден изгаря синьо гориво на стойност около 10 млн. долара.

Учените са загрижени за екологичната среда, защото от изгарянето се образуват големи количества въглероден диоксид и сажди, а това може да повлияе на топенето на арктическия лед.

„Особено притеснително при изгарянето на газ в близост до арктическите ширини е пренасянето на север на отделяния от този процес черен въглерод, където той се отлага върху снега и леда и значително ускорява топенето“, обяснява професор Матю Джонсън от университета Карлтън в Канада.

Анализът на Rystad Energy показва, че всеки ден се изгарят около 4,34 млн. куб. метра газ.

Горивото идва от новия завод за втечнен природен газ (LNG) в Портовая, северозападно от Санкт Петербург, разположен в близост до компресорната станция в началото на газопровода „Северен поток-1, по който се транспортира газ до Германия по море.

Първите признаци, че нещо не е наред, идват по-рано това лято, когато финландски граждани отвъд близката граница забелязват голям пламък на хоризонта.

Сателитни снимки на системата за наблюдение на пожари на НАСА показват, че всеки ден от 17 юни горят пламъци в компресорната станция „Портовая“ на руската компания „Газпром“.

Германският посланик във Великобритания Мигел Бергер отбеляза, че Русия прави това, защото не може да продава газ другаде.

Доставките по тръбопровода са ограничени от средата на юли, като руснаците се оправдават с технически проблеми. Германия твърди, че това е чисто политически ход след нахлуването на Русия в Украйна.

Но от юни насам изследователите са забелязали значително увеличение на топлината, излъчвана от съоръжението, за която се смята, че е от изгарянето на газ.

Изгарянето на газ е често срещано в преработвателните предприятия - обикновено се прави от технически съображения или по причини, свързани с безопасността – мащабът на това изгаряне обаче разделя мненията на експертите.

„Никога не съм виждала завод за втечнен природен газ да изгаря толкова много“, казва д-р Джесика Маккарти, експерт по сателитни данни от университета Маями в Охайо.

Марк Дейвис е главен изпълнителен директор на Capterio, компания, която се занимава с намирането на решения за изгарянето на газ.

Той смята, че изгарянето не е случайно и е по-вероятно да е умишлено решение, взето по оперативни причини.

„Операторите често се колебаят дали да спрат съоръженията, защото се страхуват, че повторното им пускане в експлоатация може да е технически трудно или скъпо, и вероятно случаят е такъв“, казва той пред BBC News.

Други смятат, че е възможно да има технически предизвикателства при справянето с големите количества газ, които са били подавани към газопровода „Северен поток“.

Руската енергийна компания „Газпром“ може би е възнамерявала да използва този газ за производство на втечнен природен газ в новия завод, но може би е имала проблеми с обработката му и най-безопасният вариант е да го изгори.

Възможно е това да е резултат и от търговското ембарго на Европа по отношение на Русия в отговор на нахлуването й в Украйна.

„Този вид дългосрочно изгаряне може да означава, че им липсва някакво оборудване“, казва от своя страна Еса Вакилайнен, професор по енергийно инженерство от финландския университет LUT.

„Така че, поради наложените й санкции Русия не е в състояние да произвежда висококачествени клапани, необходими при преработката на нефт и газ. Може би има някои счупени клапани и те не могат да бъдат подменени“, обяснява тя.

От „Газпром“ не са отговорили на исканията за коментар относно горенето на газ.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети