100-те дни на „Промяната“: Google, снежните топки, Кьовеши и МГЕРБ са виновни
За 3 месеца премиерът обяви Русия са бензиностанция с ракети, „погреба“ Зеленски и арестува лидера на опозицията
Днес е стотният ден от управлението на Четворната коалиция. На 13 декември 2021 ПП, БСП, ДБ и ИТН сляха капацитет и усилия, за да поведат страната към светлите бъднини на „Промяната“. Заченато в мол, разклатено от политическите различия на участниците в него, отритнато от „баща си“ Румен Радев, правителството има нелеката задача да преведе родината през серия от кризи. Управлението обаче сякаш води съществуването си извън проблемите на хората, някак затворено между стените на скъпото, чуждото и елитарното.
Кабинетът не се трогва от покачването на цените на газ, електроенергия, петрол и хранителни продукти, което доведе от опашки по бензиностанции и магазини, невиждани от соца и ’90-те. Човек, редящ се на опашка за бутилка олио, издъхна, но и това не впечатли Четворната коалиция, според чиито оценки безконтролната инфлация до скоро беше наследство на ГЕРБ, после знак за растеж, а към днешна дата – необратима последица от войната, предизвикана от Русия, ЕЦБ и ГЕРБ-младежи.
Правителството дойде на власт с обещание за бърза промяна, нов морал и „по две магистрали „Хемус“ годишно“. Първият месец от мандата премина под знака на плановете на кабинета бавно, спокойно и подробно си анализира.
Вторият и третият бяха посветени на „слагане на правилните хора на правилните места“, разговори със Скопие и молби към Иван Гешев сам да си даде оставката, за да не се налага да се занимават с него. Кулминацията бяха списъците от Google, с които Кирил Петков и вярната му Лена Бориславова „осъдиха“ 19 лица. И разбира се – физическият арест без знание на прокуратурата на някои от тях, сред които и лидерът на опозицията.
Кьовеши ни каза да го направим, в Google така пише
Има един изтъркан ход в пиара – при много проблеми със своите, прехвърли вниманието другаде, за да консолидираш разкъсващото се управление. Това ли се случи в нощта на 17 март или ни залисват с нещо, докато дават въоръжение на Украйна, както подозират други? Подхлъзнаха ли Бойко Рашков и службите Кирил Петков, както смятат трети? Или целта беше да окалят Бойко Борисов пред Европа дни след получена подкрепа от лидера на ЕНП Манфред Вебер. Теории всякакви. Така или иначе без да се замисли премиерът Петков стана основен свидетел не на друг, а на хазартния бос Васил Божков с прякор Черепа, укриващ се в Дубай заради 19 повдигнати обвинения.
От всички обяснения, които ни дадоха, изглежда хронологията е била горе-долу следната:
Петков прочита два доклада и рязко се стряска, че домът на Борисов е пълен с чекмеджета със злато, които лидерът на опозицията ще вземе да укрие. Вика Бойко Рашков, който му води двама разследващи полицаи. На тях министър-председателят казва, че Лаура Кьовеши му е казала, че делегирани прокурори са ѝ казали, че имат сигнал, в който се казва, че Васил Божков е казал, че е дал милиони на Севделина Арнаудова и Владислав Горанов, които са казали, че ще ги дадат на Бойко Борисов... И последният може да затвори вратата...
Следва бързо претърсване арест, отказ на допускане на адвокат и… нищо интересно из шкафовете на бившия премиер.
„Класикът“
Кирил Петков успя да стане премиер, понесен на крилете на мистериозния облик на мълчаливия канадец със съпруга руса чужденка и Харвардска диплома. Много от българите не бяха и чували ораторските възможности на новия премиер. След встъпването в длъжност обаче, той рязко се разприказва – ежедневни брифинги, интервюта, запазено място в медиите, изявления на едва разбираеми български и английски. С резултиране, куролиране, комуникиране и толерация, Петков успя да удиви на моменти и най-толерантните ползватели на българска и английска устна реч. Със серии от думи без логическа и граматическа последователност помежду им, за тези малко повече от 3 месеца, Кирил Петков успя да се докаже като „класик“, задминаващ недостижимите Димитър Пенев и Валери Божинов.
Още по време на първото си посещение в Брюксел българският премиер каза, че щял да построи втори мост над река Дунав, който да ни свързва с Румъния, загърбвайки в белите петна на знанието си, че отдавна има два моста над реката. Петков редовно демонстрира и пропуски в познанията си по История и География, като едни от най-фрапантните му изказвания са, че е имало фашистки режим в цяла Европа, а на Земята има над 10 млрд. ваксинирани, колкото хора на планетата няма. Българският премиер забърка и скандал с членството на България в Шенген, обявявайки, че само „номинално сме спазвали критериите”.
Екипът му направи немислимото, позволявайки си да изреже македонския му колега Димитър Ковачевски от снимка с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, предизвиквайки международен скандал.
Премиерът ни се прочу и във Версай, където се разходи в двореца с чаша с белезникава течност в ръка, придружавайки Урсула фон дер Лайен.
Не по-малко ярки са и публикациите му в социалните мрежи. Ех, този правопис… Добре, че в Grindr не са толкова строги…
Русия е бензиностанция с ракети, а Зеленски ще умре
Възрастните сядат вечер край масата и си говорят. А сутрин детето отива на градина и издава всичко, което е чуло пред госпожата. Нещо такова преживяват и европейските лидери с по детски открития български премиер.
Кирил Петков много пъти доказа, че, така да се каже – няма цедка на устата и каквото му е в главата, това му е и на езика. Правилата на дипломацията важат за него точно толкова, колкото и Конституцията. Никак.
Думите му за „различните бежанци“ от Украйна отекнаха чак Зад океана, където на българите беше лепнато клеймото „расисти“. „Това не са бежанци, те са европейци. Тези хора са интелигентни, те са образовани хора“. Това били бели християни, повечето програмисти и работели хоум офис. Тези думи на Кирил Петков, споделени сред приятели на маса, вероятно ще бъдат възприети добре. Но светът не беше готов за изричането им от европейски лидер в сърцето на Европа - Брюксел.
И това обаче е нищо в сравнение с обясненията му колко е разтърсен, че украинската армия е разбита за един ден и как „до 48 часа президентът на Украйна Володимир Зеленски може да не е жив“. Е, това беше преди месец.
За главата на един министър…
С откровено проруска реторика и скандал – така си тръгна от кабинета военният министър Стефан Янев, за да стане ясно часове по-късно, че вече се кове нов политически проект. „Изненада беше“, призна с почуда в погледа пред БТВ премиерът, който увери, че преди това изобщо не предполагал, че с изявите си на „лично мнение“ Стефан Янев трупа популярност на негов гръб. Едва след уволнението на министъра дошло усещането, че еманципацията на Янев май-май се готви отдавна.
Като говорим за глави, и тази на Кирил Петков не остана незасегната, като премиерът отнесе снежна топка в лицето навръх националния празник. Срамната за народа ни сцена ескалира още по-грозно със спор с президента работа ли им е на НСО да ринат сняг…
Новият бюджет: Хубаво е, ама не е готово…
Сега е краят на март 2022 година. А бюджетът, с който караме, е изготвен и приет преди година и половина от една предишна власт. Наскоро бе приет нов бюджет, но той (като на шега) влиза в сила чак от 1 април. Трудно може да се нарече и годишен бюджет, защото беше приет с идея да се актуализира юли… И под условие, че числата важат, ако няма война в Украйна. А то има, но да не издребняваме...
Пенсионерите: Вие ли не разбрахте или ние не обяснихме
С преизчислението на пенсиите всички пенсионери ще вземат по-високи пенсии, обещаваха от доста време управляващите. С идването на „увеличените“ пенсии за януари обаче много пенсионери взеха един студен душ. После имаше добавки, но февруари отново имаше разочаровани, защото някой не беше обяснил, че в януарската пенсия имало и увеличение от няколко дни за декември. Мартенската пенсия също дойде с различен размер и изненада – в положителна или отрицателна посока. Какво ще е април, май и юни сигурно и НОИ не знаят, юли обаче една или две добавки спират. Може би… Абе, има и добра новина – възрастните вече се успокоиха и са на принципа: „Все тая колко е пенсията, колкото пуснат“.
Ваксини ли? Няма нужда!
Преди 3 месеца правителството завари една забатачена от служебния кабинет ваксинационна кампания, почти никакви нови ваксинации и главно бустери. Към днешна дата можем да обобщим, че трендът върви лавинообразно надолу. „Благодарение“ на липсата на активност от страна на кабинета и здравното министерство на 22 март са сложени нищожните 1569 дози, 1101 от тях – бустери. Процентът ваксинирани българи пък е трайно закотвен на 29% и последно място в Европа. Но пък се кичим като втори в света по смъртност на глава от населението.
Добре, че започна войната, та да не си говорим за Северна Македония
Така, да тръгнем с добрата новина. Що-годе… Има самолетна линия от София до Скопие. Самолет лети събота и понеделник. Първият полет на българската авиокомпания GulivAir ще бъде на 26 март. Двупосочен билет, ако сте само с ръчен багаж, е 128 лв. На летището, разбира се, се ходи поне час и нещо преди полет, преминава се през скенер и проверки. За същото време можете да идете цялото семейство с кола, но това е друга тема.
Настрана от възобновената авиолиния, спряна преди години заради липса на желаещи, вперването на всички очи на североизток заради руската инвазия дойде добре дошло за Петков и част от министрите му. Само преди месец-два, те бяха подложени на приятелски огън и винени, че се готвят да кажа „да“ на Скопие в ЕС въпреки съмнителното спазване на Договора за добросъседство. Обещал ли е Петков още това лято ветото да бъде свалено? И дори и да е – ще може ли да спази обещанието? Само бъдещето ще покаже.
За 100 дни на власт някои министри не слизат от екраните, докато други остават напълно анонимни. Трима господа изпъкват с безспирните си включвания, предизвикващи бурни емоции в електората.
5 години затвор за младежите от ГЕРБ!
Ако Кирил Петков е „лицето“, то определено Асен Василев е „мозъкът“ на промяната. В неговото поле като вицепремиер се паднаха някои от най-сериозните задачи, като Бюджет, План за възстановяване, дългова политика и ръст на цените на храни и горива.
Самият Василев демонстрира, че промяната в цените не го тревожи, надменно показва, че не знае колко струва бутилка олио и че няколко лева разлика за нещо за ядене или резервоар гориво не са нещо особено. За опашките пред бензиностанции и опразнените щандове с намалено олио, характерни за цяла Европа, той спокойно обвини няколко младежи от ГЕРБ и дори ги заплаши с 5 години затвор.
Виновни много, доказателства няма
„Прокуратурата прави изводи за изхода от производство, на което току-що е поставено началото. Производство, по което не е имало време да се съберат доказателства“, заяви посред нощ в петък вътрешният министър Бойко Рашков. Арест има, доказателства няма, прокуратурата е виновна, че няма обвинения. Така горе долу могат да се обобщят всички бомби на МВР, откакто Бойко Рашков е начело.
Канибализъм, изнудвания, измами, кражби – е, доказателства няма, а „изяденият“ си е жив, но тези неща никога не са успявали да разколебаят решимостта на този министър, който скоро ще празнува година, начело на вътрешното министерство. Портретът на Рашков се допълва от завидно имотно състояние, 20 тоалетни и чести обвинения от страна на опонентите му, че има нездравословна привързаност към чашката.
Четири моста, три тунела, две магистрали, ледоразбивач и чаша вино
Ако седнем и направим класация кой от министрите от кабинета „Петков“ има най-богато въображение и най-широки пръсти, то безспорен първенец по планове се оказва Николай Събев. Сега транспортен министър, но до вчера бизнесмен, милионер и собственик на транспортна фирма, Събев успява да завърти главите на всички с планове със зашеметяващ обхват, солена цена и съмнителна реалистичност. Събев е отворил големия чувал с обещания, казвайки ни, че ще има не един нов, не два, не три, а поне четири-пет моста над Дунав. Със същото темпо расте броят и на тунелите под Шипка. Нула към момента, според сегашните управляващи, те трябва да станат три. Нека станат не 3, а 30. Хайде първо да завършим обаче поне един. (Бел. ред. Знаете ли кога за първи път се ражда идеята за тунел под Шипка, който да свърже териториите на север и юг от Балкана? През 1897 г. И 125 години по-късно тунел все още няма. Може би проектът не е чак толкова лесен, колкото го вижда министърът).
Ще имаме ли най-сетне и ледоразбивач, трошащ ледовете, които от десетилетия не са сковавали Дунав, също е въпрос, развълнувал народонаселението. Чакаме да видим ще се излъжат ли Брюксел да ни отпуснат пари за проекта, който щял да „подобри целогодишния достъп до българските речни пристанища“. Похвално е иначе, че Събев, като и всички предходни транспортни министри, които сме имали, веднага се зае с модернизация на железниците. „БДЖ не бива да дърпат повече пари от данъкоплатците, а да печелят!“, заяви категорично той. Какъв е печелившият модел? Добра хигиена, вино и интернет във вагоните. Бизнесмен по душа обаче, дано министърът не забравя, че БДЖ не е само бизнес. Срещу символични цени на билетите, пътниците и не очакват луксозна услуга. Има много линии, които не са печеливши и няма да станат такива, защото просто няма толкова пътници. За малкото пътуващи обаче, тя е жизненоважна.
И всичко това само в първите 100 дни. Какво ли ни очаква през следващите…
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/100-te-dni-na-promyanata-google-snezhnite-topki-kyoveshi-i-mgerb-sa-vinovni/